​Yeniçiftlik Lavabo Nasıl Açılır: 6 Doğal Çözüm

Tıkalı lavabo nasıl açılır? Lavaboyu açmak için uygulanan doğal yöntemler nelerdir? İşte, adım adım anlatımıyla tıkalı lavabo açma yöntemleri:
 
 
Yeniçiftlik Lavabonun tıkanması, mutfaklarda en çok karşılaşılan yöntemlerden biridir. Lavaboya atılan yemek artıkları, yabancı cisimler gibi nedenlerle lavabo borularında tıkanıklık meydana gelebilir. Tıkalı lavabo sorununu çözmek için, bir tesisatçı çağırmadan önce evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik. Aşağıdaki yöntemler işe yaramazsa, lavabo ve borularda daha ciddi sorunlar olabileceği için tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Yeniçiftlik Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

 

  1. Elle açmak: Öncelikle lavabonun katı maddeler yüzünden tıkandığını düşünüyorsanız, tel askıyı kanca gibi bükerek lavabodaki maddeleri çıkarabilirsiniz. Ancak kancayı borunun ortasına itmek yerine, kenarından kaydırmaya çalışın. Bu işlemden sonra sıcak suyu açıp lavaboya akmasına izin verin. Su gitmeyip geri gelmeye başlarsa, musluğu hemen kapatın.
  2. Pompa: Lavabo tıkanıklığında en çok kullanılan malzemelerden biri de pompadır. Lavaboda az miktarda su biriktirin. Pompayı sıkıca bastırıp geri çekerek tıkanıklığın açılmasını sağlayın. Lavabo sifonu: Lavabonun doğrudan altında bulunan ve elle sökülebilen borulara, lavabo sifonu denir. Boruların altına büyük bir kova koyduktan sonra bu sifonu elinizle çıkartın. Sifonu tel fırçayla temizleyip sıcak suda duruladıktan sonra eski yerine takın.
  3. Sıcak su yöntemi: Bir ısıtıcıda ortalama 4 bardak su kaynatın. Ardından bu suyu birkaç saniye aralıklarla 2-3 parça halinde lavaboya dökün. Bu yöntem, özellikle küçük tıkanıklıklarda işe yarar.
  4. Sirke yöntemi: 1/2 su bardağı karbonatı lavabo giderine dökün. Üzerine 1/2 su bardağı damıtılmış beyaz sirke dökün. Gideri hemen gider tıkacıyla kapatın. Bu sayede köpürme tepkimesi, lavabodan dışarı değil tıkanıklığı olduğu boruların içine doğru gerçekleşecektir. Köpürme durur durmak, 1/2 su bardağı beyaz sirkeyi gidere döküp tekrar kapatın ve 30 dakika bekletin. Bu esnada 4 litre su kaynatın. Kaynar suyu gidere döküp karbonat kalıntılarını temizleyin.
  5. Karbonat yöntemi: 1/2 su bardağı karbonat ve 1/2 su bardağı sofra tuzunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı lavabonun giderine dikkatli bir şekilde dökün. Mümkün olduğunca çok miktarda karışımı sığdırmaya çalışın. Bu karışımı 15-20 dakika beklemeye bırakın. Bu esnada 1-4 litre suyu tencerede kaynatın. Kaynar suyu dikkatli bir şekilde gidere dökün. Suyu döker dökmez gideri tıkaçla kapatın. Tepkime dışarı değil boruların içine doğru gerçekleşmeli. Bu karışım orta dereceli tıkanıklıkları açmak için yeterlidir.
  6. Bulaşık deterjanı yöntemi: Bulaşık deterjanının yarısını lavabo giderine dökün ve hemen lavaboya tıpa takın. Ardından bir leğen dolusu sıcak suyu lavaboya dökün. Sıcak suyu döktükten sonra çatal yardımıyla lavabodaki tıpayı çıkartın. Ancak su sıcak olduğu için elinize değmemesine dikkat edin. Bu yöntemle lavabo drenajını temizleyebilirsiniz.

 

Kameralı Su Tesisatçısı

REFERANSLARIMIZ