Üst kattan su akması durumu çok can sıkıcı durumlar yaratabilir. Özellikle alt kata zarar verici sonuçlar doğrudan bu durumun oluşumu için belirli sebepler bulunmaktadır. Çözüm için ise mutlaka profesyonel su tesisatçısı hizmeti almak gerekmektedir.

Üst Kattan Neden Su Akar?

Üst kattan su akma sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Üst kattaki dairenin kalorifer borularında kaçak meydana gelebilir. Sorun kalorifer tesisatından kaynaklanıyorsa alt kata sızıntı çok yavaş şekilde olur ve damlamadan öte rutubet şeklinde görünüm oluşur.
  • Banyodan meydana gelen akıntılar en sık görülen sorundur. Banyo zemininde temiz su tesisatında meydana gelen borularda yaşanan sorunlar alt kata damlama şeklinde sızıntı yaratabilir.
  • Banyo veya tuvaletteki gider borusunda meydana gelen sorunlar da aynı şekilde alt kata damlama şeklinde sızıntı olarak görülebilir. Genel olarak gider tesisatındaki sorun sarı su şeklinde görülmektedir.

Üst Kattan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

Üst kattan su sızıntısı önlemek için yapılacak en iyi yöntem Ak -Su su tesisatçısı ile iletişime geçmektir. Üst kattan meydana gelen sızıntı veya akıntılar büyük sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca kapalı yüzeyde oluşan tesisat sisteminin kontrol edilmesi için de özel yöntemler gerekecektir. Kısa sürede yapılacak kontrol işlemleri sonrasında sızıntının neden kaynaklandığı öğrenilecektir. Bunun sonrasında ise sızıntıyı sonlandırmak için gerekli adımlar atılacak ve kısa sürede sızıntı ortadan kalkacaktır. Sızıntının alt katın tavanında oluşturduğu görüntünün giderilmesi için ise sıva veya boya yapılması gerekebilir.