Tıkalı Gider Nasıl Açılır? Tıkanıklık Açma Püf Noktaları

Gider Tıkanıklığı, nerdeyse her evin ciddi problemleri arasında yer almaktadır. Özelikle eski binalarda görülen gider tıkanıklığının bir çok sebebi vardır. Peki tıkanan Lavabo veya tuvalet, kolay yolla nasıl açılır? İşte Gider Tıkanıklığını kolay yötemlerle açma yolları...

Eski binalarda sık sık görülen problemlerin başında, Gider Tıkanıklığı problemi yer almaktadır. Binanın yaşı ve kullanılan malzemenin zamanla deforme olmasıyla Gider Tıkanıklığı sıkıntısı yaşanabilir. Gider Tıkanıklığı sadece eski binalarda değil, yeni binalrada da yaşanabilir. Oluşan Tıkanıklığın sebebi Lavabo Giderlerine katı cimlerin atılmasıdır. Başlarda su ile birlikte cisimlerin gittiğini sandığınızkatı atıklar, zamanla dirsek diye tabir edilen boru giderlerinde birikmeler yaparak tıkanmalar meydana gelmektedir.Bazı durumlarda kolay yöntemlerle açılabilen Gider Tıkanıklığı, bazen de açılmayabilir. Bunun sebebi tamamen tıkalı olmasıdır. Peki Giderr Tıkanıklığı sebebleri nelerdir ? Gider Tıkanıklığı kolay yollarla nasıl açılır ? İşte detaylar. 

                                             MUTFAK LAVABOSU NEDEN TIKANIR

Günlük yaşantımızda en çok su tükettiğimiz alanlar olan mutfak lavabosu, gider tıkanıklığının şikayetlerinin başında yer alır.Genellikle tıkanıklığın sebebi kullanıcı hatası kaynaklı olmasıdır. İşte tıkanıklığa sebeb olan yanlışlar;

- Yağların Mutfak lavabosuna dökülmesiyle, yağlar gider borularına yapışır ve zamanla tıkanıklığa sebep olur,

- Yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat kalıntısı kalması,

- Yine yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat harç ve beton atıklarının kalması,

-Yapı inşaat zamanında  gider borularından suyun akışını sağlamak için boruya yetersiz meyil veren usta hataları,

-Zamanla kireçlenme meydana gelerek boru çapının daralarak tıkanıklığa sebep vermesidir.

                    LAVABO GİDER TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR ?

Tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun birden fazla cevabı bulunkamktadır. Çünkü evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri ile basit lavabo tıkanıklığı açma çalışmaları yapılabilir. Evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma teknikleri her zaman şe yaramayabilir.Ancak lavabo tıkanıklığı dendiği zaman toplumda birçok kişininaklına lavabo giderine bir şeyin girdiği ve borunun önünü tıkadığı gelir. Aslında bu şekilde bilinen lavabo tıkanıklığı için basit lavabo tıkanmasıdırdiyebiliriz.Ancak her tıkanmış lavabo, gider borusunun içinde yabancı bir cisim olduğunu nu gösremez.Evde uygulananlavabo tıkanıklığı açma teknikleri de  basit tıkanıklık olduğu zaman kısmen işe yaramaktadır.Tıkalı lavabo açma yöntemleri ne yazıkki her zaman işe yaramaz. Çünkü lavabo tıkanmasına neden olan cisim tıkalı lavabodan çıkmayabilir.

Tıkalı Lavabo açmanın farklı yöntemleri vardır. Bunlardan birincisi Pompa yardımı ile açılabilir.

                POMPA YARDIMIYLA LAVABO AÇMA YÖNTEMLERİ

Pompa ile tıkanık lavabo nasıl açılır ? Sorusuna cevap vermden önce lavaboya uygun pompa bulundurmanız lazım. Tuvalet için kullanılan pompalar büyük kalabilir, tuvalet için kullanılan pompalar yerine daha ufak olan lavabo tıkanıklığı açma için kullanabileceğiniz küçük bir pompa tercih edilmelidir.

Pompa ile tıkanan lavaboyu açmak için pompayı lavabo süzgecinin üstüne yerleştiriniz. Pompayı yerleştirirken, pompanın çevresinden hiç hava almayacak şekilde oturtmanız lazım. Hatta pompa hava almasın diye lavabonun içinde bir miktar su olamlıdır.

Pompayı tıkanmış lavaboya yerleştirdikden sonra pompalama yaparken, tıkanıklığa sebep olan cisim lavabonun girişkısmına yakınsa süzgeçten çıkar.

Yukarıda belirtilen, tıkanıklığa sebep olan cismin lavabonun giriş kısmına yakın olması bu sebeple önemlidir. Eğer lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim lavabo giderinin dip kısmında ise pompa ve vakum bir işe yaramayackatır.

                      TEL İLE TIKALI LAVABO AÇMA YÖNTEMLERİ

Bunun için öncelikle kaliteli bir tele ihtiyacınız olacaktır. Kalitesiz bir tel seçerseniz lavabo tıkanıklığı açma sırasında bükülme ve kırılma ile karşılaşabilirsiniz.Tel ile lavabo nasıl açılır sorunun yanıtı...

- Teliln kancalı olan ucu lavabo borusundan içeri sokulur.

- Ancak lavabonun süzgeç olan kısmından teli içeri vermeyiniz.

- Lavabo altında, lavabo sifonunun duvardaki pimaş borusuna  bağlandığı kısmından çıkarıp, teli oradan borunun içine sürebilirsiniz.

-Telin boyu 1- 1.5 metre olabilir. Bu nedenle lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim, teli soktuğunuz giriş kısmına en fazla telin boyu kadar uzuklıkta olmalıdır.

- Aksi takdirde tel ile tıkalı lavabo açma çalışmanız işe yaramayabilir.

-Lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim giriş kısmnıa  yakın ise , ucu kancalı olan teli yavaşça borunun içine sürünüz.

- Telin kancalı ucu, tıkanıklığa sebep olan cisminyanından geçerek arkasına gider ve siz teli geri çektiğinizde kancanın ucuna takıma olasığı daha yüksek olur.

- Teli yavaşça lavabo giderine soktukdan sonra, aynı şekilde yavaşça geri çekiniz.

- Hızlı çekerseniz lavabo tıkanıklığna sebep olan cisim, ucu kanca şeklinde kıvrılmış olan telden sıyrılır. ve borunun içindeki yabancı cisim pimaş borusundan çıkaramzsınız.

 

                              DOĞAL YOLLA GİDER BORUSU NASIL AÇILIR ?  

 

Hemen  hemen her evde bulunan malzemelr  ilede lavabo açma yöntemidir.Tıkanan lavabolarınızı sirke, tuz, karbonat gibi heer evde bulunan ürünlerle açabilirsiniz.

 

                    TUZ VE SİRKE İLE TIKANAN LAVABO BORUSU NASIL AÇILIR ? 

 

Tuz ve sirke, hiç bir yan etkisi olmayan ve insan sağlığına faydası olan doğal ürünler arasında yer alır.Tuz ve sirke bir araya geldiğinde yumuşatma etkisine sahip olur. Tıkanmış lavabo açmak için sirke ve tuzun bu yumuşatıcı etkisi kullanılabilir.

 Tuz ve sirke ile tıkalı lavabo açmak için lavabo tıkanıklığına sebep organik cisim olması gerekir.Bu organik cisimler ; yemek atıkları, sebze veya meyve atıkları olabiliri. Tuz ve sirke bu organik cisimleri eriterk akıp gitmesini sağlayacaktır.

Şunun iyi bilinmesi gerekiyor, tuz ve sirke her zaman tıkalı lavaboyu açmak için işe yaramayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.