Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır ?

Su kaçağı tespit cihazı günümüzde su kaçaklarını bulmak için kullanılan ve en gelişmiş teknolojik cihazdır. Cihaz yardımı ile birlikte yapı içerisinde meydana gelen kaçakların yerini tespit etmek çok kolay ve hızlı hale gelmektedir. Özellikle eski dönemlerde kırma işlemi kaçakların yerini bulmak için gerekiyorken günümüzde cihaz sayesinde kırmadan kaçak tespiti yapmak mümkün olmaktadır.

Cihaz ile daha önceden tanışmamış olanlar için ise cihazın ne kadar doğru sonuçlar verdiği merak konusu olabilir. Su kaçağı tespit cihazı çalışma prensibi olarak son derece basit bir yapıya sahiptir. Boruda sızıntı meydana geldiğinde cihaz yardımı ile kaçağın nerede olduğu doğru şekilde tespit edilmektedir. Öncelikle cihazda akustik ses duyma özelliği bulunmaktadır. Kulaklık yardımı ile borudan geçen suyun meydana getirmiş olduğu basınç sesini duymak mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda sesi dinlemek sızıntının nereden geldiğini anlamak için yeterli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda kameralı su kaçağı tespit cihazı kullanmak gerekebilir.

Kamera sayesinde özellikle sızıntının yanında tıkanıklık işlemleri de sorunsuz halledilmektedir. Kameralı cihazlar borunun uygun olan kısmından içine sokulur ve hat boyunca gezdirilir. Kullanıcının elindeki ekran üzerinden borunun içi görüldüğünden sızıntı veya tıkanıklık da doğru olarak tespit edilmektedir.

Ak- Su Tesisatçısı olarak su kaçaklarınıza gelişmiş cihazlar ile karşılık veriyoruz. Bu sayede su kaçağı veya tıkanıklığı sorun olmaktan çıkarak, kısa süreler içerisinde çözüme kavuşuyor.